recent

Dawid Kostka Trio+ - Progression

★★★★★★★★✭☆
 1. Fast Future 2. Tension 3. Szkic 4. Long Way Home: Intro 5. Long Way Home 6. Another Dimension 7. Rising 8. Distorting Mirror 9. Outro
SKŁAD: Dawid Kostka - gitary; Damian Kostka - kontrabas; Mateusz Brzostowski - perkusja; Gościnnie: Maciej Kociński - saksofony; Paweł Kaczmarczyk - fortepian
WYDAWCA: SJRecords 2018

Poznań w natarciu! Pochodzący stamtąd gitarzysta Dawid Kostka wraz ze swoim trio i zaproszonymi gośćmi wydaje płytę „Progression”, która naprawdę robi wrażenie! Artysta ten znany jest z formacji Global Schwung Quintet oraz płyty „Live at Aquanet Jazz Festival 2016” nagranej wspólnie z legendą amerykańskiej sceny jazzowej – saksofonistą Chico Freemanem. Na najnowszym wydawnictwie serwuje nam wyłącznie swoje autorskie kompozycje, gdzie jednolitość jego stylu wydaje się znacznie bardziej uchwytna. W mainstreamowej otoczce kryje się bowiem wyraźnie więcej, niż można by przypuszczać.

źródło zdjęcia
„Progression” to nagranie wyjątkowo przystępne. Dawid Kostka świadomy tego, że ciągła gitarowa narracja może zwyczajnie nużyć, zaprosił na płytę pianistę Pawła Kaczmarczyka i saksofonistę Macieja Kocińskiego. Zabieg ten pozwala mu na wyniosłą „sztukę milczenia” i uzupełnianie niektórych kompozycji o stylowe solo, albo ultra precyzyjne unisono z saksofonem. Nie przeszkadza to mu bynajmniej na pokazanie pełni swoich umiejętności, bo ostatecznie „Progression” to płyta gitarowa – z pulsującą dzikością partii tego instrumentu, a jednocześnie elegancją i gracją. Korzystając ze sprawdzonych jazzowych technik kompozytorskich, Dawid Kostka wykorzystuje w nich tematy i aranżacje niekoniecznie kojarzące się z idiomem jazzu, ale za to łatwo pozwalające na łączność ze słuchaczem o bardziej uniwersalnych muzycznych upodobaniach. Long Way Home na ten przykład jest zarazem chwytliwy i na swój sposób przebojowy, a przepuszczony przez filtr genialnych kompozytorsko-wykonawczych umiejętności, atrakcyjny także dla jazzowego wyjadacza. Spragnieni gitarowej wirtuozerii znajdą natomiast upojenie w Tension, lirycznych uniesień w utworze Szkic, a zwolennicy wartkiej muzycznej akcji, w doskonale zaaranżowanym Distorting Mirror.

Nagrań dokonano w studiu Monochrom w Gniewoszowie, co już samo w sobie świadczy o jakości tej produkcji, a jeśli dodamy do tego wydawcę SJRecords, to „Progression” jawi się jako wynik długotrwałej i przemyślanej pracy od samego źródła w głowie Dawida Kostki, aż po efekt końcowy w postaci tej szczerej, pełnej krystalicznie czystej inwencji i wtopionej we współczesną fakturę i harmonię muzyki. 

Udostępnij to!
    Komentarze Facebook
    Komentarze Disqus