recent

Lou Tavano - For You

★★★★★★★★✭☆
1. Quiet Enlightenment 2. Emotional Riot 3. The Letter 4. Rest Assured 5. L'Artiste 6. For You 7. It's A Girl 8. The Call 9. Baboushka 10. Petite Pomme 11. All Together 12. Afro Blue (Bali Hues) 13. Through A Nightmere
SKŁAD: Lou Tavano - wokal; Alexey Asantcheeff - fortepian; Arne de Casanove - trąbka, flugelhorn; Maxime Bertone - saksofon sopranowy i tenorowy; Alexandre Perrot - kontrabas; Ariel Tessier - perkusja
PRODUKCJA: Sébastian Vidal & Ondre Libre
WYDANIE: 2016 - ACT Music 

Paryska scena muzyczna ma nową gwiazdę - Lou Tavano. Uwodzicielski, lekko przydymiony głos i burza czerwonych loków to najbardziej rozpoznawalne atrybuty tej artystki. Mimo, że jej debiutancki album opatrzony został prostym tytułem "For You", muzyka na płycie ma swoją głębię i wielowymiarowość przez co trudno jest ją jednoznacznie zinterpretować. Wszystko to poprzez pieczołowicie potraktowaną warstwę tekstową poszczególnych utworów, co w muzyce jazzowej wcale nie zdarza się tak często.

Nie mogę tworzyć muzyki bez słów - twierdzi artystka. Nie ma dla mnie czegoś takiego jak technika wokalna. Jeśli interpretacja jest poprawna, po prostu idę za swoim głosem (...) to co czuję pokrywa się z tym co wyrażam. Jeśli chodzi o samą technikę wokalną artystki, to nie można mieć do niej jakichkolwiek zastrzeżeń, chociaż na próżno szukać tam popisowych wokaliz. W kwestii interpretacji tekstu artystka brała przykład od najlepszych jak: Billy Holiday i Nina Simone. Narracja wokalna Francuzki najbardziej zbliżona jest natomiast do głosu Joni Mitchell.

Każda kompozycja ma swoją historię, znaczenie i przesłanie, które jest ogólnie zrozumiałe, albo ukryte w gąszczu metafor. Nawet jeśli tekst powstaje już do skomponowanego utworu, to dopiero muzyka pobudza go do życia. Kompozytorem niemal wszystkich utworów jest Alexey Asentcheeff, z którym Lou Tavano ma przyjemność współpracować już od wielu lat. To właśnie Asentcheeff niczym wyborny krawiec ubiera głos Tavano w najpiękniejsze dźwięki, nieustannie kokietując jej talent.

Repertuar na płycie dopracowany został w najdrobniejszych szczegółach, także nawet utwory inspirowane francuskim chanson (L'Artiste), czy muzyką tradycyjną wyspy Bali (Afro Blue) nie wyłamują się z konwencji całego albumu.

"For You" to płyta wyrafinowana i osobliwa, pełna dostojeństwa i zmysłowości. Tych epitetów nie trzeba się wcale bać, bo to jednocześnie płyta dla każdego. W końcu tylko od nas samych zależy, czy będziemy na tyle odważni, aby posłuchać muzyki bardziej ambitnej, aczkolwiek wciąż rozrywkowej, czy też komercyjnego chłamu. W przypadku płyty "For You" polecam podjąć decyzję "odważną".

Udostępnij to!
    Komentarze Facebook
    Komentarze Disqus