recent

Quadrophenia Pete'a Townshenda, czyli nowa jakość opery rockowej

70-letni legendarny artysta Pete Townshend stworzył "klasyczną" wersję jednego z najbardziej znanych albumów zespołu  The Who – "Quadrophenia" – na orkiestrę symfoniczną, głos operowy i chór. 

Nowa, symfoniczna wersja albumu "Quadrophenia", pierwotnie wydanego przez zespół  The Who w 1973 r., została zorkiestrowana przez profesjonalną kompozytorkę, aranżerkę, autorkę  piosenek i wreszcie piosenkarkę  Rachel Fuller, prywatnie partnerkę Pete‘a Townshenda. 

Album został nagrany dla wytwórni Deutsche Grammophon, a koncertowa premiera dzieła w wykonaniu Royal Philharmonic Orchestra oraz  London Oriana Choir będzie miała miejsce latem w Royal Albert Hall. Projekt zapisuje najnowszy rozdział w trwającej całe życie kampanii  Townshenda mającej na celu zerwanie ze stereotypem 3-minutowej piosenki popularnej i wprowadzenie muzyki rockowej na wyższy artystyczny poziom. Już w latach 60.  Townshend zdefiniował ideę „opery rockowej“ ("Tommy"), a "Quadrophenia" stanowi kolejny etap tego procesu.

Wymyślona i napisana przez Townshenda w 1973 "Quadrophenia" doczekała  się wersji filmowej, a następnie teatralnej, była też w całości wykonywana podczas ostatnich tras koncertowych zespołu The Who. Przez ostatnie trzy lata Townshend pracował bardzo intensywnie z Rachel Fuller nad zupełnie nowymi aranżacjami tego dzieła na orkiestrę, solistów i chór. 

To nowe wcielenie klasycznej opery rockowej zostało nagrane we wrześniu 2014 w legendarnych londyńskich Air Studios, a wykonawcami byli: Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją  Roberta Zieglera, popularny brytyjski tenor Alfie Boe oraz grający na elektrycznej gitarze i pojawiający się także w partiach wokalnych sam  Townshend.  Townshend ponownie wystąpi podczas światowej premiery swojego dzieła na żywo w Royal Albert Hall w Londynie,  5 lipca 2015 razem z RPO, Zieglerem, Boe’em i innymi zaproszonymi gwiazdami. 

Wielki gwiazdor rocka rozpoczyna tym projektem prace nad zaaranżowaniem na orkiestrę całej swojej muzyki, z myślą o przyszłych pokoleniach.  

Rachel Fuller, która przyszła na świat w roku wydania albumu "Quadrophenia", przyznaje, że zetknęła się z albumem zespołu The Who dopiero sporo lat po spotkaniu Townshenda w nagraniowym studio w Londynie, podczas prób do trasy koncertowej zespołu The Who w 1996 r., kiedy pracowała z Ute Lemper.


Zakochałam się w tej muzyce od momentu, kiedy ją po raz pierwszy usłyszałam 10 lat temu. Zorkiestrowałam ten utwór z miłości do Pete'a. Ta praca  była czystą przyjemnością, ponieważ dzieło jest bardzo orkiestrowe z natury, nawet w wersji rockowej, więc aranżacja orkiestrowa była łatwa. Starałam się zachować bardzo wiernie oryginalny zamysł kompozytora, ponieważ to on jest tu najważniejszy i chciałam uszanować jego pracę.

Alfie Boe, który śpiewa partie pierwotnie wykonywane przez Rogera Daltreya, urodził się również w 1973 roku, ale słuchał albumu "Quadrophenia" przez wiele lat. Mam ten album we krwi. Wychowałem się na muzyce rockowej i zawsze fantazjowałem, że zostanę śpiewakiem rockowym, zanim otrzymałem wykształcenie operowe. Zawsze wydawało mi się, że śpiewak operowy może sprawdzić się w tego typu repertuarze. To trudniejsze do śpiewania od opery, ale bardzo emocjonujące. Muzyka jest pełna emocji, pozytywnych uczuć i siły, można ją porównać z symfoniami  Beethovena czy Mozarta.

Dyrygent Robert Ziegler wspomina, jak słuchał zespołu The Who, kiedy był nastolatkiem w Los Angeles, potem spotkał Townshenda podczas pracy nad dokumentalną audycją radiową o producencie filmowym Kenie Russellu, który reżyserował film oparty na operze Tommy. To bardzo ciekawe doświadczenie, kiedy orkiestra występuje z muzykami rockowymi o tak odmiennych doświadczeniach i kiedy ludzie reprezentujący szczyty umiejętności w swoich gatunkach sztuki spotykają się, aby razem muzykować, wszyscy są szczęśliwi.

Komentując „wiodącą“ rolę Alfiego Boego, Townshend mówi: Alfie jest prawdziwą gwiazdą, podczas występu daje z siebie wszystko. Nigdy nie myślałem, że usłyszę moje piosenki w wykonaniu klasycznego tenora, ale dzięki Alfiemu stało się to faktem. Jest on też bardzo zabawnym człowiekiem, a przy tym bardzo przystojnym, dziewczęta go lubią. Nie mogę się doczekać, kiedy razem wystąpimy na scenie. Będę próbował zepchnąć go do orkiestrowego kanału...

Spis utworów:
1. I Am The Sea
2. The Real Me
3. Quadrophenia
4.  Cut My Hair
5. The Punk And The Godfather
6.  I´m One
7. The Dirty Jobs
8. Helpless Dancer
9. Is It In My Head?
10. I´ve Had Enough
11. 5:15
12. Sea And Sand
13. Drowned
14. Bell Boy
15. Doctor Jimmy
16. The Rock
17. Love Reign O´er Me

Alfie Boe – Jimmy (vocals on tracks 2, 4-15, 17)
Pete Townshend – Godfather (vocals on track 5, guitar on tracks 6, 13)
Billy Idol – Ace Face/Bell Boy (vocals on tracks 4, 10, 12, 14)
Phil Daniels – Dad (vocals on tracks 7, 8)

London Oriana Choir
Dominic Peckham, Choirmaster
Royal Philharmonic Orchestra
Conducted by Robert Ziegler
Orchestrated by Rachel Fuller, except tracks 7, 9 and 12 – orchestrated by Martin Batchelar

Źródło: Universal Music Polska

PETE TOWNSHED - CLASSIC QUADROPHENIA (TEASER)
Udostępnij to!
    Komentarze Facebook
    Komentarze Disqus