recent

Youdash - Hunting Among The Stars

●●●●●●●○○○
1. Hunting Among the Stars 2. Deathstar 3. Force Guide 4. Porwany Obłedem (cover Kat)
SKŁAD: Leń - gitara, Ropa - wokal, Matz - bas, Buczek - perkusja
PRODUKCJA: Youdash
WYDANIE: 2013 - niezależne

Po pierwszym słuchaniu ciężko było mi ocenić Youdasha. Wrażenie było bardzo chaotyczne, niezbyt wiedziałem, w co włożyć ręce. Muzyka jest agresywna, z połamanymi rytmami, o selektywnym i ostrym brzmieniu. Jednak jeśli posłucha się EP-ki kolejny raz i jeszcze jeden, to wszystko zaczyna przybierać konkretnych kształtów i barw. Można zacząć smakować dźwięki. 

W czterech nagraniach zawarta jest chyba pełna skala możliwości zespołu. Od strony technicznej są nieposkromieni. Tworzenie i granie takich rytmów to nie lada sztuka. Youdash powinien przypaść do gustu miłośnikom "przejść" - tych jest tu sporo, szczególnie w utworach autorskich, które są bardzo rozbudowane. Same riffy to też mieszanka stylów. 

Youdash na koncercie w Przemyślu
Chłopaki stosują rozwiązania znane z heavy metalu, klasycznego blacku, zmiany tempa i rytmów, a nawet momentami post-rockowe fragmenty, które pozwalają poczuć "astronomiczny" klimat. Wszak inspiracją dla kawałków Youdash jest kinematografia "Gwiezdnych Wojen". Wokal jest bardzo charakterystyczny. Nie jest to growl ani czysty śpiew, to specyficzne "darcie puchy", które mi osobiście kojarzy się z wczesnymi płytami In Flames, ale pasuje do całości bardzo dobrze. Na EP-ce znajduje się też cover Kata Porwany Obłędem. Czuć w nim własny styl zespołu, a zarazem jest to "najprostszy" utwór. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zagranie solówki na skrzypcach.

Płyta ma dość specyficzny klimat i trzeba nieco się w nią wgryźć żeby ją dobrze zrozumieć, ale jeśli ktoś lubi połamane, djentowe brzmienia nie mógł trafić lepiej. "Hunting Among the Stars" jest dla niego!
Udostępnij to!
    Komentarze Facebook
    Komentarze Disqus