Mikstura: Semantic Saturation - Tomahawk - Dödaren - Atoms For Peace

niedziela, 10 marca 2013

Semantic Saturation - Tomahawk - Dödaren - Atoms For Peace
Semantic Saturation
Solipsistic
(2013) Progressive Rock, Progressive Metal
Miłośnicy rocka/metalu progresywnego wreszcie dostali antidotum na "monotonię" tych gatunków, a raczej eliksir odświeżający wcześniej popełnione arcydzieła Dream Theater, Liquid Tension Experiment, solowe projekty Dereka Sheriniana, czy też instrumentalne meandry Joe Satrianiego. Gitarzysta Shant Hagopian zebrał niebywały kolektyw muzykalnych talentów, którzy na granicy magii i rzeczywistości dosłownie w każdej sekundzie „Solipsistic” ukazują swój artystyczny kunszt na tle teorii... solipsyzmu. Nie ma różnicy, czy są to bajeczne popisy gitarowe S. Hagopiana, kawalkada perkusyjnych uniesień Virgila Donatiego, bijąca echem pulsacyjna linia basu Rica Fierabracciego, czy też niezwykła maestria znanego wszystkim D. Sheriniana. „Solipsistic” to skarbnica progresji roku 2013, a może nie tylko tego... Absolutne arcydzieło!
Autor: Konrad Beniamin Puławski

Tomahawak
Oddfellows
(2013) Post-grunge
Mike Patton to człowiek, którego można kochać albo nienawidzić - bez względu na jakie rejony decyduje się sprowadzać swoje nowe projekty. Przez wielu krytykowany poprzedni album "Anonymous" (2007) najwyraźniej skłonił muzyków do pojednania z konwencjonalną prostotą. W porównaniu z całą twórczością M. Pattona, "Oddfellows" można uznać za mainstream niemalże pozbawiony elementu awangardy. Każda z kompozycji łączy w sobie niesamowitą atmosferę przepełnioną żywiołowym duchem rockowej konwencji na której wypadkową składają się zapadające w pamięci melodie i przebojowe kompozycje. Biorąc pod uwagę, że wielu spodziewało się w najbliższym czasie premierowego wydawnictwa Faith No More, a ich przyszłość jest niewiadoma, "Oddfellows" może okazać się całkiem niezłą rekompensatą za "zwłokę", która da szansę na ponowną, tym razem sukcesywną reaktywację.
Autor: Konrad Beniamin Puławski

Dödaren
Maen
(2012) Hard Rock, Retro Rock
Macie ochotę na coś z własną tożsamością i nieco bardziej rozbudowanymi kompozycjami? W takim razie, Dödaren jest właśnie dla Was. Szwedzi nie dość, że śpiewają w swoim ojczystym języku, to jeszcze sprawiają, że zaczynamy wierzyć, że hard rock tak naprawdę wywodzi się ze Skandynawii. Stawianie grupy w szeregu z innymi "objawieniami" retro rocka jest zwyczajnie pójściem na łatwiznę, bo w przypadku tych czterech facetów nie ma mowy o rozkopywaniu grobów, czy też studiowaniu szkieletów. Szwedzki zespół mimo oczywistych zapożyczeń od takich tuzów jak choćby Black Sabbath kieruje swoją muzykę na bardzo rzadko  uczęszczane drogi, konsekwentnie wyprzedzając peleton grup wiernie  zapatrzonych w lata 70.  Dödaren i ich najnowsze wydawnictwo "Maen" to idealny przykład na to, że czasami żyjąc przeszłością, można przeć naprzód.
Autor: Dawid Zielonka

Atoms For Peace
Amok
(2013) Glitch Pop, Alternative Rock, Electronic
Niebywałe jak płodni mogą być artyści, a jeszcze trudniej uwierzyć jak silną wolę perswazji mogą mieć nad stworzoną przez siebie od podstaw supergrupę. Tom Yorke jest tego świetnym przykładem. W jego nowym projekcie uświadczymy scalenie zbioru niezwykłych osobowości z których tylko były producent Radiohead Nigel Godrich miał wcześniej styczność z liderem. Pomimo oryginalnego składu nie doznamy muzycznego szoku, chociaż trzeba przyznać, że nowy materiał jest znacznie bardziej eklektyczny od poprzednich "produktów" Brytyjczyka. Na "Amok" oprócz inspiracji Fela Kutim, odnajdziemy zarówno "rozwinięcie" motywów z solowego projektu "The Eraser" (2009), jak również przez wielu tak wyczekiwaną "kontynuację" albumu Radiohead - "The King Of Limbs" (2012). Ci, którzy oczekiwali trzęsienia ziemi będą zawiedzeni. Pozostali zostaną wciągnięci w wir amoku od pierwszych... beatów.
Autor: Konrad Beniamin Puławski
✧ ✦ ✧ ✦ ✧ ✦ ✧ ✦ ✧ ✦ ✧ ✦ ✧ ✦ ✧

Printfriendly